December 08, 2022

Unofficial 2022 general election results

The unofficial results of the 2022 general election are in, with 100% of Clarke County polling places reporting as of 9:06 p.m. Tuesday night. Of 6,158 registered voters, 3,427 ballots were turned in, a 55.56% voter turnout. There were 341 write-in ballots, and one blank ballot.

The unofficial results of county races show Randy Dunbar as the new district 2 supervisor with 2,287 votes; opponent Marvin McCann had 1,015 votes.

Selena Humphrey beat incumbent Peggy Cummings for recorder with 1,794 votes to 1,560.

Jessica Smith, incumbent treasurer, ran uncontested and received 2,955 votes.

Adam Ramsey, incumbent attorney, ran uncontested and received 2,514 votes.

Local results

Franklin Township trustees (vote 2): Jason Boyer, 68; Steve W. Smith, 56; and Dusty Hamilton, 28.

Fremont Township trustees (vote 2): Randy Barnard, 216 and Justin Bever, 147.

Franklin Township clerk Barry Mateer received 217 votes.

Green Bay Township trustees (vote 2): Brian V. Mateer, 86 and Rickie M. Oschel, 85.

Jackson Township trustees (vote 2): Janice VanWinkle, 97 and Donna Carson 74.

Franklin Township clerk Mary Pett received 94 votes.

Knox Township trustees (vote 2): Matt McCann, 91 and Kelly Curnes, 88.

Liberty Township trustees (vote 2): Cindy Henry, 147 and Robert Asmus, 129.

Liberty Township clerk Judy Barber received 155 votes.

Madison Township trustees (vote 2): Mark Bright, 58 and Andy Keller, 50.

Madison Township clerk Rita Kay Griffith received 60 votes.

Troy Township trustees (vote 2): Randy Callison, 100 and Darrell D. Carson, 98.

Troy Township clerk Janiece Hood received 108 votes.

Ward Township trustee Arthur Pontier received 146 votes.

Ward Township clerk Bill Kelso received 146 votes.

There were no names on the ballot for Doyle Township trustee, Doyle Township clerk, Franklin Township clerk, Green Bay Township clerk, Knox Township clerk, Osceola Township trustee, Osceola Township clerk, Washington Township trustee, and Washington Township clerk.

Clarke public hospital trustees (vote for four) had the following votes: Teresa Woods 2,332; Deb Lundquist 2,319; Kelly Blanchard 2,182; Don Waltz 1,917.

Soil and Water Conservation District Commissioner (vote 2) results were Christopher S. George 2,425 and Norman Lust 1,828.

Agricultural Extension Council (vote 5) were Linda Abbott 2,195; Darbi DeVore 2,128; Kelly Myers 1,954; Leslie Ruby 1,952; Rita Kay Griffith 1,923.

County Unincorporated Area Public Measure B 851 NO, 817 YES.

State/national offices

Governor and Lieutenant Governor Kim Reynolds/Adam Gregg 2,492; Deidre DeJear/Eric VanLancker 824; Rick Stewart/Marco Battaglia 71.

U.S. Senator Chuck Grassley 2,332 votes; Michael Franken 1,005.

Secretary of State Paul D. Pate 2,449; Joel Miller 871.

Auditor of State Todd Halbur 1,939; Rob Sand 1,392.

Zach Nunn for U.S. Representative District 3 received 2,250 votes; Cindy Axne 1,075.

Treasurer of State Roby Smith 2,041; Michael L. Fitzgerald 1,279.

Secretary of Agriculture Mike Naig 2,479; John Norwood 829.

Attorney General Brenna Bird 1,995; Tom Miller 1,331.

State Representative District 23 Ray Bubba Sorensen 477.

State Representative District 24 Joel Fry 2,284.

Retain Supreme Court Justice Dana L. Oxley 1,730 YES.

Retain Supreme Court Justice Matthew McDermott 1,653 YES.

Retain District 5B Court Judge Dustria Relph 1,769 YES.

Retain Court of Appeals Judge Gina Badding 1,703 YES.

Retain Court of Appeals Judge Paul B. Ahlers 1,655 YES.

Adopt Constitutional Amendment 1 2,614 YES.