Mostly Cloudy
75°FMostly CloudyFull Forecast

Murray boys, girls finish second at Bluegrass Conference Meet

Published: Thursday, May 15, 2014 10:51 a.m. CDT

LAMONI — Both the Murray boys and girls track teams finished second here Tuesday at the Bluegrass Conference Meet hosted by Graceland University.

The second-place finish for the Lady Mustangs marked the highest placing for the girls team since Murray won the conference championship in 1997.

For the Murray girls, senior Kate Patton won the 100 meters, 200 meters and 400 meters.

Alyssa Staudt broke a pair of school records in runner-up performances in the high jump and the 400 hurdles.

Staudt broke Stefanie Kirk's school record from the early 2000s in the high jump with her clearance of 4-10. She later broker her own record in the 400 hurdles, running 1:12.48.

Orient-Macksburg finished ninth in the girls team standings with 25 points, while Diagonal finished 11th with 12 points.

For the Murray boys, senior Andrew Rider ran in his first meet of the season after suffering an ankle injury during basketball. He debuted by taking second in the 100 meters and the 200 meters.

Pat Kilmer won the lone conference championship for the Murray boys, winning the 1,600 meters in a personal best time of 5:03.50.

Orient-Macksburg finished eighth with 22 points and Diagonal was ninth with 18 points in the boys team standings.

Bluegrass Conference Meet

Team standings — 1. Lamoni 189, 2. Murray 119, 3. Twin Cedars 98, 4. Mormon Trail 82, 5. Melcher-Dallas 57, 6. Moravia 49, 7. Iowa Christian Academy/Ankeny Christian Academy 41, 8. Orient-Macksburg 22, 9. Diagonal 18, 10. Grandview Park Baptist 12, 11. Seymour 0.

Discus — 1. Jeremy Deemer, Lam, 136-11; 3. Jordan Thompson, O-M, 112-11; 6. Trey McHenry, Murr, 100-0; Bryce Keller, Murr, 84-0.

Shot put — 1. Jeremy Deemer, Lam, 51-1.50; 5. Jordan Thompson, O-M, 38-2; Collin Titus, Murr, 31-6; Tyler Cashman, Murr, 30-2.

High jump — 1. Sheldon Leonard, Lam, 5-10; 7. Pat Kilmer, Murr, 5-2; 8. Jack Jones, Murr, 5-0.

Long jump — 1. Cedric Shell, Lam, 19-11; 2. Ismail Omar, Diag, 19-0; 3. Jack Jones, Murr, 18-2.25; 4. Dalton Winship, Murr, 17-10.25.

3,200 meters — 1. Sergio Oviedo Cardenas, Lam, 11:56.32; 4. Joey Huntington, O-M, 12:42.43; 5. Zabe Hatfield, Murr, 13:11.78; 7. Seth Baumfalk, Murr, 14:12.87; 8. Seth White, O-M, 14:22.45.

4 x 800 relay — 1. Mormon Trail, 9:27.13; 4. Murray (Dustin Teas, Bryce Keller, Fisher Decker, Pat Kilmer), 10:06.39; 5. Orient-Macksburg (Joey Huntington, Cameron Walker, Owen Hensley, Jackson Mikkelsen), 10:17.45.

Shuttle hurdle relay — 1. Lamoni, 1:06.38; 3. Murray (Owen Tracy, Quentin Siefkas, Dalton Winship), 1:15.94.

100 meters — 1. Chase Wetterling, MD, 11.52; 2. Andrew Rider, Murr, 11.56; 4. Seth Nerness, Murr, 11.90; 5. Ismail Omar, Diag, 12.09.

400 meters — 1. Chase Wetterling, MD, 52.95; 3. Jack Jones, Murr, 56.21; 5. Ismail Omar, Diag, 57.42; 7. Matt Rockhold, Murr, 58.28.

4 x 200 relay — 1. Mormon Trail, 1:40.26; 3. Murray (Tony Greif, Trey McHenry, Dylan Callstrom, Dustin Teas), 1:43.10.

110 high hurdles — 1. Daniel Ansong, Lam, 16.76; 5. Matt Rockhold, Murr, 19.18; 7. Quentin Siefkas, Murr, 22.15.

1,600 meters — 1. Pat Kilmer, Murr, 5:03.50; Zabe Hatfield, Murr, 6:20.00.

200 meters — 1. Chase Wetterling, MD, 23.15; 2. Andrew Rider, Murr, 23.43; 7. Ismail Omar, Diag, 25.57.

400 low hurdles — 1. Daniel Ansong, Lam, 58.56; 2. Matt Rockhold, Murr, 1:01.60; 6. Dalton Winship, Murr, 1:09.40.

1,600 medley relay — 1. Twin Cedars, 4:09.76; 3. Murray (Tony Greif, Caleb Miller, Dustin Teas, Bryce Keller), 4:26.44; 7. Orient-Macksburg (Jordan Thompson, Owen Hensley, Cameron Walker, Jackson Mikkelsen), 4:51.97.

800 meters — 1. Caleb Windshitl, Mor, 2:12.37; 4. Pat Kilmer, Murr, 2:16.28; 7. Dustin Miller, Murr, 2:24.28.

4 x 100 relay — 1. Twin Cedars, 48.72; 5. Murray (Tony Greif, Trey McHenry, Jack Jones, Andrew Rider), 51.36.

4 x 400 relay — 1. Lamoni, 3:39.53; 3. Murray (Dylan Callstrom, Fisher Decker, Caleb Miller, Dustin Teas), 4:08.50.

GIRLS

Team standings — 1. Lamoni 155, 2. Murray 141, 3. Melcher-Dallas 89, 4. Seymour 69, 5. Iowa Christian Academy/Ankeny Christian Academy 54, 6. Moravia 52, 7. Twin Cedars 47, 8. Grandview Park Baptist 29, 9. Orient-Macksburg 25, 10. Mormon Trail 22, 11. Diagonal 12.

Discus — 1. Britney Roby, TC, 93-7.50; 4. Deena Snyder, Murr, 81-6.50; 5. Shelby Myers, Murr, 75-10.

Shot put — 1. Quinn Jellison, Sey, 30-0.50; 2. Deena Snyder, Murr, 29-9.50; 4. Lisa Moss, O-M, 26-7.50; 5. Shelby Myers, Murr, 26-1.50; 7. Shelby Comer, Diag, 25-4.50.

High jump — 1. Jenny Eason, Lam, 4-10; 2. Alyssa Staudt, Murr, 4-10.

Long jump — 1. Daryn Nowlin, Lam, 15-7.75; 4. Kate Patton, Murr, 15-6.

3,000 meters — 1. Emily Warren, Mor, 13:48.40; 3. Alyssa Staudt, Murr, 15:46.90; 6. Courtney Titus, Murr, 17:22.10.

4 x 800 relay — 1. Murray (Brandi Gilbert, Kayla Siefkas, Megan Oswald, Jade Lecy), 12:14.09.

Shuttle hurdle relay — 1. Lamoni, 1:19.70; 3. Murray (Brandi Gilbert, Kayla Siefkas, Chellsea Jones, Megan Oswald), 1:26.27.

100 meters — 1. Kate Patton, Murr, 12.87; 5. Lisa Moss, O-M, 14.43.

Distance medley relay — 1. ICA/ACA, 5:04.00; 5. Orient-Macksburg (Rusti Anglin, Katie Walter, Courtney Neal, Lisa Moss), 5:26.55; 7. Murray (Chellsea Jones, Maddy Martin, Brandi Gilbert, Sammy Prescott), 5:55.19

400 meters — 1. Kate Patton, Murr, 1:06.97; 2. Kayla Siefkas, Murr, 1:11.22; 4. Kaitlyn Klommhaus, Diag, 1:13.45; 8. Jaci Haidsiak, Diag, 1:24.37.

4 x 200 relay — 1. Lamoni, 1:59.31.

100 hurdles — 1. Paige Mitchell, Sey, 17.72; 3. Megan Oswald, Murr, 19.07; 6. Katie Walter, O-M, 20.18.

800 meters — 1. Alyssa Staudt, Murr, 2:41.25; 4. Jade Lecy, Murr, 2:56.08; 7. Courtney Neal, O-M, 3:03.78.

200 meters — 1. Kate Patton, Murr, 26.25; 6. Brandi Gilbert, Murr, 30.38.

400 hurdles — 1. Autumn McDanel, Mor, 1:12.20; 2. Alyssa Staudt, Murr, 1:12.48; 7. Katie Walter, O-M, 1:24.21.

Sprint medley relay — 1. Seymour, 2:12.75; 5. Diagonal (Jaci Haidsiak, Shelby Comer, Kasydi Klommhaus, Kaitlyn Klommhaus), 2:21.16; 8 Murray (Patricia Cena, Chellsea Jones, Courtney Titus, Maddy Martin), 2:45.84.

1,500 meters — 1. Jenny Eason, Lam, 6:04.27; 6. Jade Lecy, Murr, 6:36.83.

4 x 100 relay — 1. Lamoni, 55.38; 4. Orient-Macksburg (Courtney Neal, Katie Walter, Rusti Anglin, Lisa Moss), 59.64.

4 x 400 relay — 1. ICA/ACA, 4:47.22; 3. Murray (Kayla Siefkas, Jade Lecy, Megan Oswald, Shelby Myers), 5:01.08.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Comments

Reader Poll

The Iowa State Fair is Aug. 7-17. What do you like best about the state fair?
The butter cow
Eating fried food on a stick
The Grandstand stage events