Fair
65°FFairFull Forecast

2013 State Softball Tournament schedule

Published: Thursday, July 18, 2013 12:48 a.m. CDT • Updated: Thursday, July 18, 2013 12:54 a.m. CDT

(Continued from Page 1)

2013 State Softball Tournament schedule

CLASS 1A

July 22

11 a.m. — Janesville (16-7) vs. Akron-Westfield (34-2), Diamond 1.

11:30 a.m. — Lynnville-Sully (36-5) vs. Don Bosco (32-8), Diamond 2.

1 p.m. — Remsen St. Mary’s (28-6) vs. Newell-Fonda (35-6), Diamond 1.

1:30 p.m. — New London (30-9) vs. Martensdale-St. Marys (30-2), Diamond 2.

July 24

10 a.m. — Consolation semifinals, Dodger Diamond and Veteran’s Diamond.

2 p.m. — Consolation final (5th place), Diamond 1.

2 p.m. — Consolation runner-up (7th place), Diamond 2.

July 25

11 a.m. — Janesville or Akron-Westfield vs. Lynnville-Sully or Don Bosco, Diamond 1.

11:30 a.m. — Remsen St. Mary’s or Newell-Fonda vs. New London or Martensdale-St. Marys, Diamond 2.

July 26

9:30 a.m. — Championship runner-up (3rd place), Diamond 2.

10 a.m. — Championship game, Diamond 1.

CLASS 2A

July 22

3 p.m. — Iowa City Regina (20-19) vs. Treynor (28-5), Diamond 1.

3:30 p.m. — Jesup (28-12) vs. AGWSR (27-7), Diamond 2.

5 p.m. — Ridge View (30-11) vs. Fort Dodge St. Edmond (26-8), Diamond 1.

5:30 p.m. — Lawton-Bronson (23-10) vs. Durant (32-8), Diamond 2.

July 24

10 a.m. — Consolation semifinal, Yankee Diamond.

12 p.m. — Consolation semifinal, Yankee Diamond.

2 p.m. — Consolation runner-up (7th place), Yankee Diamond.

4 p.m. — Consolation final (5th place), Yankee Diamond.

July 25

1 p.m. — Iowa City Regina or Treynor vs. Jesup or AGWSR, Diamond 1.

1:30 p.m. — Ridge View or Fort Dodge St. Edmond vs. Lawton-Bronson or Durant, Diamond 2.

July 26

11:30 — Championship runner-up (3rd place), Diamond 2.

12:15 p.m. — Championship game, Diamond 1.

CLASS 3A

July 22

7 p.m. — Estherville-Lincoln Central (20-10) vs. Sereant Bluff-Luton (33-3), Diamond 1.

7:30 p.m. — Monticello (31-6) vs. Bondurant-Farrar (27-12), 7:30 p.m.

July 23

11 a.m. — Clarke (26-9) vs. East Marshall (28-5), Diamond 1.

11:30 p.m. — New Hampton (27-9) vs. Mid-Prairie (30-10), Diamond 2.

July 24

10 a.m. — Consolation semifinals, Diamond 1 and Diamond 2.

2 p.m. — Consolation final (5th place), Dodger Diamond.

2 p.m. — Consolation runner-up (7th place), Veterans’ Diamond.

July 25

3 p.m. — Estherville-Lincoln Central or Sergeant Bluff-Luton vs. Monticello or Bondurant-Farrar, Diamond 1.

3:30 p.m. — Clarke of East Marshall vs. New Hampton or Mid-Prairie, Diamond 2.

July 26

1:30 p.m. — Championship runner-up (3rd place), Diamond 2.

2:30 p.m. — Championship game, Diamond 1.

Class 4A

July 23

1 p.m. — Denison-Schleswig (26-12) vs. Dallas Center-Grimes (35-5), Diamond 1.

1:30 p.m. — Winterset (33-8) vs. Indianola (32-9), Diamond 2.

3 p.m. — Waverly-Shell Rock (34-8) vs. Carlisle (32-7), Diamond 1.

3:30 p.m. — Washington (29-11) vs. Solon (40-2), Diamond 2.

July 24

12 p.m. — Consolation semifinals, Diamond 1 and Diamond 2.

4 p.m. — Consolation final (5th place), Dodger Diamond.

4 p.m. — Consolation runner-up (7th place), Veterans’ Diamond.

July 25

5 p.m. — Denison-Schleswig or Dallas Center-Grimes vs. Winterset or Indianola, Diamond 1.

5:30 p.m. — Waverly-Shell Rock or Carlisle vs. Washington or Solon, Diamond 2.

July 26

3:30 p.m. — Championship runner-up (3rd place), Diamond 2.

4:45 p.m. — Championship game, Diamond 1.

Class 5A

July 23

5 p.m. — Cedar Rapids Prairie (28-4) vs. Ankeny (32-10), Diamond 1.

5:30 p.m. — Dubuque Senior (33-7) vs. Dowling Catholic (31-11), Diamond 2.

7 p.m. — West Des Moines Valley (26-15) vs. Johnston (30-11), Diamond 1.

7:30 p.m. — Cedar Rapids Jefferson (31-11) vs. Ottumwa (36-6), Diamond 2.

July 24

12 p.m. — Consolation semifinals, Dodger Diamond and Veterans’ Diamond.

4 p.m. — Consolation final (5th place), Diamond 1.

4 p.m. — Consolation runner-up (7th place), Diamond 2.

July 25

7 p.m. — Cedar Rapids Prairie or Ankeny vs. Dubuque Senior or Dowling Catholic, Diamond 1.

7:30 p.m. — West Des Moines Valley or Johnston vs. Cedar Rapids Jefferson or Ottumwa, Diamond 2.

July 26

5:30 p.m. — Championship runner-up (3rd place), Diamond 2.

7 p.m. — Championship game, Diamond 1.

Previous Page|1|2|Next Page

Reader Poll

The Latino Festival is this Sunday in Osceola. Are you going?
Yes
No
Maybe