Fair
68°FFairFull Forecast

Weers wins 110 hurdles at Crawford Invite

Published: Friday, April 12, 2013 11:09 a.m. CDT

(Continued from Page 1)

Logan Weers won the 110 meter high hurdles for Clarke at the home Crawford Invitational here on April 4.

It was the lone event victory for Clarke on the night.

But the Indians still had strong performances across the board.

Freshman Rich Wilkins finished second in the high jump at 5-8 and second in the 1,600 meter run at 5:08.61.

Chasen Selsor finished second in the 3,200 meter run in 11:07.82 and added a third-place performance in the 1,600 meter run.

Weers also finished second in the 100 meter dash, just getting outleaned at the line b Earlham’s Max Kasap. Weers ran a time of 11.56 compared to Kasap’s 11.54.

Area schools

Central Decatur senior Dalton Gilbert won the shot put with a throw of 48-1.50 and also was a part of the gold-medal winning 4x200 relay team that also included Austin Wells, Trenton Wells and Nick Durell.

Central Decatur freshman Peyton Pedersen won the long jump with a leap of 20-5.

The Cardinals finished third in the shuttle hurdle relay with the team of Pedersen, Austin Wells, Ethan Hanna and Jon Simmons.

Interstate 35’s Briar Vogel finished second in the long jump at 20-00.

Bobby Heilman placed fourth in the shot put for the Roadrunners, throwing 39-10.50, while the 4x400 relay team of Wyatt Davenport, Zach Goering, Nick Schaffer and Vogel finished fourth in 3:54.07.

Class B

The Murray boys competed in class B.

Seth Nerness won both the 100 meter dash and the 200 meter dash for the Mustangs, running 11.45 and 23.67, respectively.

Devin Shields finished second in the 400 meter hurdles with a time of 1:04.96.

Austin Halls was third in the 1,600 at 5:15.04, as was the shuttle hurdle relay team of Raymond Barlage, Matt Rockhold, Shields and Dalton Winship in 1:12.81.

Crawford Invite

Class A

(Area results)

Discus — 5. Dillon Delong, CD, 105-8.

Shot put — 1. Dalton Gilbert, CD, 48-1.50; 4. Bobby Heilman, I-35, 39-10.50; 5. Kooper Brimm, Clarke, 39-6.75.

High jump — 2. Rich Wilkins, Clarke, 5-8; 3. Ethan Hanna, CD, 5-6; 5. Gordon Witt, Clarke, 5-4.

Long jump — 1. Peyton Pedersen, CD, 20-5; 2. Briar Vogel, I-35, 20-00; 4. Gordon Witt, Clarke, 19-7.

3,200 meters — 2. Chasen Selsor, Clarke, 11:07.82; 5. Garrett Heckman, I-35, 11:29.49; 6. Jake Manternach, Clarke, 11:51.08.

4 x 800 relay — 4. Clarke (Justin Adams, Jake Leeps, Gunner Sergent Elben, Carlos Tamayo), 9:42.13.

Shuttle hurdle relay — 3. Central Decatur (Austin Wells, Peyton Pedersen, Jon Simmons, Ethan Hanna), 1:04.53.

100 meters — 2. Logan Weers, Clarke, 11.56; 7. Dalton Sweeney, Clarke, 12.27; 11. Wyman Reed, CD, 12.63; 12. Kenneth Thompson, I-35, 12.91; 16. Evan McKinney, I-35, 14.36.

400 meters — 3. Gordon Witt, Clarke, 54.07; 7. Ethan Hanna, CD, 57.22; 8. Nick Schaffer, I-35, 57.84; 11. Mathew Cooper, CD, 1:01.14; 14. Wade Lester, I-35, 1:03.37.

4 x 200 relay — 1. Central Decatur (Austin Wells, Dalton Gilbert, Trenton Wells, Nick Durell), 1:37.55; 5. Interstate 35 (Alex Middleton, Mitch Vipond, Angelo Madonia, Briar Vogel), 1:43.15; 7. Clarke (Darius Fugate, Josh Carroll, Nick Norris, Max Hobbs), 1:50.49.

1,600 meters — 2. Rich Wilkins, Clarke, 5:06.81; 3. Chasen Selsor, Clarke, 5:07.17.

110 high hurdles — 1. Logan Weers, Clarke, 15.22; 5. Travis Thornburgh, I-35, 16.74; 6. Jon Simmons, CD, 16.99.

200 meters — 6. Dalton Sweeney, Clarke, 24.81.

400 low hurdles — 6. Ryan Hart, I-35, 1:05.61.

1,600 medley relay — 4. Central Decatur (Matt Marvin, Trenton Wells, Dalton Gilbert, Austin Wells), 4:05.96; 6. Clarke (Josh Carroll, Matt Ross, Bowen Ellis, Geo Smith), 4:37.33.

800 meters — 6. Rich Wilkins, Clarke, 2:19.17.

4 x 100 relay — 2. Clarke (Junior Morales, Dalton Sweeney, Jeremy Jones, Logan Weers), 46.07; 4. Central Decatur (Austin Wells, Dalton Gilbert, Trenton Wells, Wyman Reed), 46.92; 7. Interstate 35 (Alex Middleton, Mitch Vipond, Angelo Madonia, Zach Irelan), 50.44.

4 x 400 relay — 4. Interstate 35 (Wyatt Davenport, Zach Goering, Nick Schaffer, Briar Vogel), 3:54.07; 6. Central Decatur (Jon Simmons, Mathew Cooper, Wyman Reed, Dylan Gibson), 4:05.58.

Class B

(Area results)

Discus — 4. Eddie Otto, Murray, 111-5.50; Tony Miller, Murray, 93-0.

Shot put — Eddie Otto, Murray, 35-7; Tyler Cashman, Murray, 28-3.5.

High jump — 6. Pat Kilmer, Murray, 5-2

Long jump — Dalton Winship, Murray, 17-5.50; Pat Kilmer, Murray, 16-8.

3,200 meters — 4. Corbin Simmons, Murray, 11:56.36.

Shuttle hurdle relay — 3. Murray (Raymond Barlage, Matt Rockhold, Devin Shields, Dalton Winship), 1:12.81.

100 meters — 1. Seth Nerness, Murray, 11.45.

4 x 200 relay — 4. Murray (Raymond Barlage, Caleb Miller, Dustin Miller, Eddie Otto), 1:45.68.

1,600 meters — 3. Austin Halls, Murray, 5:15.04; Corbin Simmons, Murray, 5:25.

110 high hurdles — 4. Devin Shields, Murray, 19.28; 6. Matt Rockhold, Murray, 20.35.

200 meters — 1. Seth Nerness, Murray, 23.67.

400 low hurdles — 2. Devin Shields, Murray, 1:04.96; 4. Matt Rockhold, Murray, 1:06.19.

1,600 medley relay — 5. Murray (Raymond Barlage, Austin Halls, Eddie Otto, Corbin Simmons), 4:21.17.

4 x 100 relay — 5. Murray (Dalton Winship, Tyler Cashman, Tony Miller, Collin Titus), 53.79.

4 x 400 relay — 5. Murray (Matt Rockhold, Caleb Miller, Dustin Miller, Dalton Winship), 4:12.28.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Clarke's homecoming coronation is 1:25 p.m. Friday, Sept. 26. What is your favorite thing about homecoming?
The coronation
The game
The parade