Fair
53°FFairFull Forecast

Clarke, CD open outdoor season at Winterset

Published: Friday, April 5, 2013 11:29 a.m. CDT • Updated: Friday, April 5, 2013 11:34 a.m. CDT
Caption
(OST photo by LARRY PETERSON)
Clarke's Logan Weers (right) clears the final hurdle ahead of Mount Ayr's Braydee Poore on his way to winning the 110 high hurdles in 15.82 Friday at the Husky Invitational in Winterset. Poore was second in 15.98.

WINTERSET — The Clarke and Central Decatur boys track teams opened their outdoor seasons at the Husky Invitational here on Friday.

Clarke finished eighth in the team standings with 29 points and Central Decatur finished 12th with eight points.

Pella ran away with the team title, scoring 150 points. Norwalk finished second with 72 points.

Clarke senior Logan Weers, a returning state qualifier in the 100 meters, 110 meter high hurdles and 200 meters, won the 110 meter high hurdles, clocking a time of 15.82 seconds, edging out Mount Ayr senior Braydee Poore, who ran 15.98 seconds.

Weers also finished fourth in the 100 meter dash, with a time of 12.00. Max Kasap of Earlham won the event with a time of 11.79.

Sophomore Gordon Witt also had a strong performance in the meet. Witt finished third in both the long jump (19-07.50) and the high jump (5-10), while also finishing sixth in the 400 meter dash with a time of 54.74.

Chasen Selsor was the only other Indian athlete to score points in the meet, finishing fifth in the 3,200 meters. Selsor clocked a time of 11:06.58.

Clarke competes at Adel-DeSoto-Minburn on Tuesday and then hosts the Crawford Invite at 5 p.m. today.

Central Decatur

Central Decatur senior Dalton Gilbert led the way for the Cardinals, finishing third in the shot put with a toss of 43-08.

Gilbert also finished eighth in the 100 meter dash with a time of 12.28.

The Cardinals also picked up points from sixth-place finishes in the shuttle hurdle relay and the 1,600 medley relay.

The shuttle hurdle team of Kyle Palmer, Jon Simmons, Peyton Pedersen and Austin Wells clocked a time of 1:05.37 to finish sixth. The medley relay team of Austin Wells, Wyman Reed, Trenton Wells and Alex Foltz ran 4:10.58 for sixth place.

Husky Invitational

Team standings — 1. Pella 150; 2. Norwalk 72; 3. Mount Ayr 66; 4. Earlham 51; 5. Greene County 47; 6. Creston 42; 7. ADM (Adel) 34; 8. Osceola Clarke 29; 9. Martensdale-St. Marys 22; 10. Nodaway Valley 17; 11. Winterset 10; 12. Central Decatur 8; 13. Chariton 2; 14. Orient-Macksburg 0.

(Top 3, Clarke & Central Decatur)

Discus — 1. Nathan Clayberg, Pella, 121-10; 2. Garret Jansen, Pella, 121-0; 3. Ben Konfrst, Pella, 120-02; 23. Marcus Foltz, Central Decatur, 85-10; 25. Dillon Delong, Central Decatur, 85-06; 32. Nathan Harrah, Central Decatur, 57-07; 36. Skye Terrell, Clarke, 41-10.

Shot put — 1. Jesse Bennett, ADM, 47-04; 2. Trey Mateer, Norwalk, 45-08; 3. Dalton Gilbert, CD, 43-08; 16. Peyton Gilbert, Central Decatur, 36-03; 23. Austin Delong, Central Decatur, 34-11; 38. Skye Terrell, Clarke, 22-10.

High jump — 1. Braydee Poore, Mt. Ayr, 6-2; 2. Alex Welsch, NV, 6-2; 3. Gordon Witt, Clarke, 5-10; 8. Ethan Hanna, Central Decatur, 5-02.

Long jump — 1. Luke Neitzel, Creston, 20-10.5; 2. Reed Ostrander, Greene Co., 20-6.75; 3. Gordon Witt, Clarke, 19-07.5; 12. Dalton Sweeney, Clarke, 18-03.25; 16. Peyton Pedersen, Central Decatur, 17-09.50; 21. Chasen Selsor, Clarke, 17-03.75; 24. Jon Simmons, Central Decatur, 17-01.

3,200 meters — 1. Keegan Fitzsimmons, Pella, 10:25.03; 2. Matthew Klein, Pella, 10:29.37; 3. Salem Hildebrandt, Norwalk, 10:55.58; 5. Chasen Selsor, Clarke, 11:06.58; 10. Jake Manternach, Clarke, 12:03.93.

4 x 800 relay — 1. Pella (Adam Carey, Ryan Sievers, Michael Etnyre, Aaron Houtz), 8:35.54; 2. Mount Ayr, 8:43.49; 3. Creston, 8:45.20; 11. Central Decatur (Trenton Wells, Alex Foltz, Brennon Short, Matt Marvin), 9:40.94; 12. Clarke (Carlos Tamayo, Gunner Sergent Elben, Justin Adams, Jake Leeps), 9:52.05.

Shuttle hurdle relay — 1. Earlham (Travis Potzner, Derek Hensley, Spencer Faust, Zack Rice), 1:02.22; 2. Norwalk, 1:02.74; 3. Pella, 1:02.75; 6. Central Decatur (Kyle Palmer, Jon Simmons, Peyton Pedersen, Austin Wells), 1:05.37.

100 meters — 1. Max Kasap, Earlham, 11.79; 2. Jordan Grove, ADM, 11.80; 3. Roman Phillips, Greene Co., 11.96; 4. Logan Weers, Clarke, 12.00; 8. Dalton Gilbert, Central Decatur, 12.28; 9. Jeremy Jones, Clarke, 12.35; 21. Marcus Foltz, Central Decatur, 12.99.

400 meters — 1. Lukas Steenhoek, Pella, 51.66; 2. Adam Purdy, Winterset, 51.66; 3. Nick Benson, Greene Co., 53.61; 6. Gordon Witt, Clarke, 54.74; 16. Mathew Cooper, Central Decatur, 59.59; 24. Darius Fugate, Clarke, 1:03.92; 26. Alberto Reyes, Central Decatur, 1:06.94.

4 x 200 relay — 1. Pella (Nathan Henry, Landon Van Dyke, Brandon Konfrst, Ryan Shull), 1:34.62; 2. Norwalk, 1:36.53; 3. Greene Co., 1:37.99; 7. Central Decatur (Dalton Gilbert, Wyman Reed, Nick Durell, Austin Wells), 1:42.82; 12. Clarke (Nick Norris, Matt Ross, Max Hobbs, Josh Carroll), 1:54.13.

1,600 meters — 1. Evan Jones, Pella, 4:48.82; 2. Trent Verwers, Martensdale-St. Marys, 4:51.94; 3. Noah Larsen, Mt. Ayr, 4:51.98; 13. Matt Marvin, Central Decatur, 5:21.99; 19. Jake Manternach, Clarke, 5:40.65; 25. Noah Bishop, Central Decatur, 5:53.01.

110 high hurdles — 1. Logan Weers, Clarke, 15.82; 2. Braydee Poore, Mt. Ayr, 15.98; 3. Zack Rice, Earlham, 16.26; 10. Jon Simmons, Central Decatur, 17.89; 18. Peyton Pedersen, Central Decatur, 19.52.

200 meters — 1. Ryan Shull, Pella, 23.64; 2. Lukas Steenhoek, Pella, 23.72; 3. Jordan Grove, ADM, 23.81; 10. Dalton Sweeney, Clarke, 25.18; 11. Junior Morales, Clarke, 25.42; 16. Mathew Cooper, Central Decatur, 26.43; 27. Garrett Clark, Central Decatur, 28.51.

400 low hurdles — 1. Jordan Pingel, Pella, 57.39; 2. Trevor McKee, CAM, 57.89; 3. Brandon Pevestorf, Norwalk, 58.48; 10. Ethan Hanna, Central Decatur, 1:01.97; 13. Kyle Palmer, Central Decatur, 1:04.07; 19. Zach Harmsen, Clarke, 1:13.53.

1,600 medley relay — 1. Norwalk (Kolby Greenslade, Lucas Greenslade, Josh Lippert, Tanner Riccelli), 3:41.51; 2. Earlham, 3:57.08; 3. Mount Ayr, 3:58.02; 6. Central Decatur (Austin Wells, Wyman Reed, Trenton Wells, Alex Foltz), 4:10.58; 12. Clarke (Max Hobbs, Josh Carroll, Bowan Ellis, Geo Smith), 4:43.12.

800 meters — 1. Jay Wolfe, Creston, 2:02.11; 2. Trent Verwers, M-SM, 2:04.38; 3. Keegan Fitzsimmons, Pella, 2:08.97; 20. Carlos Tamayo, Clarke, 2:28.17; 21. Alberto Reyes, Central Decatur, 2:31.17; 23. Bowan Ellis, Clarke, 2:38.36; 26. Bill Hutchinson, Central Decatur, 2:42.45.

4 x 100 relay — 1. Mount Ayr (Grant Staats, Jacob Sobotka, Erik Freed, Cody Stackhouse), 45.14; 2. Norwalk, 45.57; 3. Earlham, 45.62; 10. Central Decatur (Dalton Gilbert, Wyman Reed, Nick Durell, Austin Wells), 49.40.

4 x 400 relay — 1. Pella (Jordan Pingel, Lukas Steenhoek, Ryan Shull, Wade Pingel), 3:34.64; 2. Greene Co., 3:35.43; 3. Creston, 3:36.36; 11. Central Decatur (Brennon Short, Ethan Hanna, Trenton Wells, Kyle Palmer), 3:59.79; 13. Clarke (Darius Fugate, Gunner Sergent Elben, Justin Adams, Jake Leeps), 4:06.13.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

Reader Poll

The first-ever issue of "Osceola Living" is out. Do you like it?
Yes
No
When's the next issue coming out?